Nezaradené

Emocionálna inteligencia a jej rozvoj u detí

 

Čo to je emocionálna inteligencia?

Emocionálna inteligencia je schopnosť byť inteligentný, pokiaľ ide o naše emócie a pocity druhých. Psychológ, Daniel Goleman, opísal koncept emocionálnej inteligencie, ktorý sa skladá z piatich komponentov:

  1. Sebauvedomenie – schopnosť poznať a pomenovať vlastné, prežívané emócie.
  2. Samoregulácia – schopnosť kontrolovať a usmerňovať svoje emócie.
  3. Motivácia – schopnosť využiť svoje prežívané emócie na dosiahnutie cieľov.
  4. Empatia – schopnosť rozpoznať a vcítiť sa do prežívania druhých.
  5. Sociálne zručnosti – schopnosť efektívne komunikovať a budovať si vzťahy.

 

Ako rozvíjať emocionálnu inteligenciu u detí?

Rodina je jedným z najdôležitejších sociálnych prostredí, prostredníctvom ktorého sa deti učia mnohým hodnotám, správaniu a zručnostiam. Rodinné prostredie hrá relevantnú úlohu pri formovaní osobnosti dieťaťa. Rodičovský štýl výchovy a správania je kľúčovým faktorom pre rozvoj emocionálnej inteligencie u detí. Rodičia, teda mamky a ockovia, nemusia byť „dokonalí rodičia“, ktorí budú skrývať svoje emócie pred deťmi. Deti sa od svojich rodičov musia učiť ako regulovať svoje pocity.

 

Tipy ako rozvíjať emocionálnu inteligenciu u detí:

  • Pomôžte deťom rozpoznať ich prežívané emócie a empatický na ich emócie reagujte. Chápem, že ťa to hnevá….. Vidím, že si smutný….. Vystrašilo ťa to ….

Keď pomôžete deťom rozpoznať ich prežívané emócie, môžu im porozumieť a prebrať nad nimi kontrolu.

  • Vyhýbajte sa negatívnemu nálepkovaniu vášho dieťaťa, napr. že je lenivé, hlúpe. Namiesto toho sa zamerajte na správanie a pomôžte dieťaťu naučiť sa lepšie vyjadrovať svoje emócie. Pomôžte im pochopiť, prečo sa cítia tak, ako sa cítia a ako môžu svoje emócie ovládať zdravým spôsobom.
  • Venujte pozornosť emocionálnym prejavom vášho dieťaťa a vyjadrite porozumenie jeho prežívaním emóciám. Počúvajte a venujte pozornosť jeho myšlienkam a pocitom a prejavte empatické pochopenie jeho pocitom. Povzbudzujte svoje dieťa, aby bolo otvorené a úprimné o svojich pocitov.
  • V predškolskom veku (3-6 rokov) rozširujte slovnú zásobu detí, týkajúcej sa emócií. Okrem základných emócií (šťastný, smutný, nahnevaný) sa zamerajte aj na komplexnejšie emócie (žiarlivý, nervózny).
  • Naučte svoje deti zvládať a riešiť konflikty. Podporte svoje dieťa v tom, že má schopnosť riešiť problémy pokojne a efektívne. Povzbudzujte svoje dieťa, aby myslelo mimo rámca a prichádzalo s kreatívnymi riešeniami. Môžete sa zamerať na aktivity a hranie hier na riešenie problémov alebo na hranie rolí, ktoré si vyžaduje riešenie problémov.
  • Nechajte svoje dieťa riešiť menšie konflikty samostatne. Buďte mu však na blízku ako podpora, ale nezasahujte ihneď.
  • Buďte vzorom pre svoje dieťa. Ak uvidí, že v náročných situáciách reagujete trpezlivo a s porozumením, je väčšia pravdepodobnosť, že sa bude správať rovnako.
  • Každodenné situácie môžete využiť na rozvoj emocionálnej inteligencie. Sledovanie televízie, čítanie kníh, hranie sa na ihrisku, tieto a mnoho ďalších interakcií nám vytvára priestor na rozhovor o prežívaných emóciách.

 

Rozvoj emocionálnej inteligencie je dlhodobý proces, ale ľudia s vysokým EQ sú často sebavedomejší, používajú lepšie stratégie na zvládanie stresu, budujú si prospešnejšie vzťahy s druhými ľuďmi a sú úspešnejšími v škole a v pracovnom živote.

Pamätajte, že každé dieťa je individuálne a reaguje na rôzne prístupy odlišným spôsobom. Preto prispôsobte svoje aktivity a stratégie na rozvoj emocionálnej inteligencie konkrétne, k individuálnym potrebám vášho dieťaťa.

 

Vypracovala: PhDr. Katarína Šurinová

 

Zdroje:

https://www.ijtrd.com/papers/IJTRD22090.pdfhttps://www.ijtrd.com/papers/IJTRD22090.pdf

https://www.standrewsdusit.com/how-you-can-help-your-child-develop-emotional-intelligence/

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *